TRANWESTYTYZM MĘSKI I KOBIECY
Transwestytyzm występuje głównie u mężczyzn, u kobiet jest on właściwie niezauważalny. Ale czy transwestytyzm i transseksualizm to jest to samo? O tym w niniejszym artykule.
Czym jest transwestytyzm?
Transwestytyzm polega przede wszystkim na upodabnianiu się do osoby płci przeciwnej. Upodabnianie się polega na ubieraniu się oraz zachowywaniu tak, jak osoby płci przeciwnej, Z kolei celem takich zachowań jest osiągnięcie bądź satysfakcji emocjonalnej (jak w przypadku tzw. transwestytyzmu podwójnej roli), bądź satysfakcji seksualnej (w przypadku transwestytyzmu fetyszystycznego).
Nie zbiera się właściwie żadnych danych na temat transwestytyzmu u kobiet, dlatego też nie można określić, ile procent populacji kobiet to transwestytki. Jeśli chodzi o mężczyzn, to w wyniku uzyskanych danych określa się, iż mniej niż 1% populacji mężczyzn to transwestyci.
Transwestytyzm fetyszystyczny
Jest to taki stan w którym jedynym bądź najbardziej preferowanym sposobem osiągnięcia satysfakcji seksualnej jest przebieranie się w stroje płci przeciwnej, a także wykonywanie w tym czasie bądź masturbacji, bądź jakichś czynności seksualnych z inną osobą. Ten transwestytyzm jest zaburzeniem preferencji seksualnych.
Transwestytyzm o typie podwójnej roli
Polega on na ubieraniu się w stroje płci przeciwnej, a celem takich zachowań jest uzyskanie zadowolenia z chwilowego doświadczenia bycia osobą o płci przeciwnej. Osoby, które się przebierają, nie mają takiego pragnienia, aby na trwałe zmienić płeć. Nie robią tego również po to, aby osiągnąć satysfakcję seksualną. Transwestytyzm ten zaliczany jest do zaburzeń identyfikacji płciowej.
Transwestyta – czyli kto?
Transwestyci nie są żadnymi odmieńcami. Są to zazwyczaj osoby, które na co dzień nie wyróżniają się z tłumu ani nie czują potrzeby wykazywania swoich upodobań w każdej chwili. Jedynie co jakiś czas czują głęboką potrzebę przebrania się w stroje płci przeciwnej, gdyż to sprawia im niesamowitą przyjemność.
Przyjemność ta związana jest albo z osiągnięciem spełnienia psychicznego i emocjonalnego, albo z osiągnięciem satysfakcji seksualnej.
Transwestytyzm a transseksualizm
Są to dwa różne pojęcia. Transwestyta tylko przebiera się w ubrania kobiece (analogicznie – transwestytka w męskie), natomiast transseksualista chce zostać kobietą (analogicznie – transseksualistka mężczyzną).
Krzywdzące jest stwierdzenie, że transwestyta to osoba, od której należy się trzymać z daleka. Wśród naszych znajomych także mogą się znajdować osoby o takich skłonnościach, choć zazwyczaj przyjmuje się, że takie zachowania to tylko w wielkich miastach. Można się bardzo pomylić. Nie wolno jednak skreślać osoby o takich skłonnościach, choć nie każdy musi to zaakceptować.